Łączna liczba wyświetleń

Facebook

piątek, 24 sierpnia 2012

Pokuta, Ian McEwan, Wyd. Albatros

Jest tu miłość, wojna, grzech, więc musi być i pokuta. 
Akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii, a rozpoczyna się przed II wojną światową w 1935 r. Tam na prowincji trzynastoletnia dziewczynka Briony Tallis przypadkowo nakrywa swoją starszą siostrę Cecylię ze swoim kochankiem w bibliotece. Mała zszokowana widokiem zastanej sceny, pochopnie rzuca fałszywe oskarżenie, które do końca zaważa na życiu nie tylko kochanków, ale równiej jej samej. Przez to ukochany Cecylii trafia do więzienia, ale jego kraty nie powstrzymują go. W zamian za służbę w wojsku zostaje uwolniony, to daje mu szansę na odszukanie miłości swojego życia.
Kiedy wybucha wojna, Briony jest pielęgniarką pomagającą rannym żołnierzom oraz próbującą swoich sił jako pisarka. Dręczą ją wyrzuty sumienia, więc aby je zagłuszyć przelewa swoje emocje na papier. Ukończone dzieło jest jej "Pokutą" za grzech, który popełniła w przeszłości.

W 2008 r. powieść została zekranizowana, a film nosi taki sam tytuł jak powieść. Postać Cecylii zagrała Keira Knightley, która moim zdaniem doskonale sprawdza się w tego typu filmach.

The Times napisał:  "Czytając książkę czujesz, że wydarzy się coś strasznego i nie mylisz się" W pełni się z tym zgadzam:)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...