Łączna liczba wyświetleń

Facebook

czwartek, 7 czerwca 2012

Kwiat śniegu i sekretny wachlarz, Lisa See, Wyd. Świat Książki

Opowieść rozgrywająca się w XIX-wiecznych Chinach,
w których świat kobiet był przepełniony cierpieniem, bólem, dominacją mężczyzn, posłuszeństwem i uległością wobec nich, gdzie wyznacznikiem piękna były jak najmniejsze stopy.
Książka opowiada o dwóch dziewczynkach, które zostały połączone szczególnym rodzajem przyjacielskiej więzi laotong, która była uznawana za silniejszą od małżeństwa. Jedna
z dziewczynek Kwiat śniegu pochodziła z zamożnej rodziny, natomiast druga Lila wychowywała się w ubogiej rodzinie, gdzie jej rodzice szukali sposobu jak pozbyć się "gęby" do wykarmienia. Jednym sposobem było małżeństwo, ponieważ panna młoda przeprowadzała się do domu męża. Jednak, aby go zdobyć kobieta musiała mieć bardzo malutkie stopy, wówczas była uważana za najbardziej atrakcyjną. Ideałem było 7 cm !!! Rozdział o krępowaniu stóp małych Chinek przyprawiał mnie o mdłości. Niektóre dziewczynki umierały z powodu zakażania. Ten szokujący bardzo bolesny zwyczaj został na szczęście zakazany.
Krępowanie stóp powodowało ich deformację, dlatego kobiety nie mogły zbyt dużo chodzić, czasem w ogóle. W związku z tym nie mogły pracować, ich głównym zajęciem było haftowanie, uczenie się kaligrafii i śpiewu.
Tym właśnie zajmowały się nasze bohaterki. Ponadto znały tajemniczy język kobiet nu-shu, który wykorzystywały do sekretnych zapisków na wachlarzu.
Jeżeli chcecie poznać dalsze losy dziewczynek i inne chińskie zwyczaje koniecznie przeczytajcie Kwiat śniegu i sekretny wachlarz.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...