Łączna liczba wyświetleń

Facebook

środa, 21 marca 2012

Malowany ptak, Jerzy Kosiński, Wyd. Albatros

A oto pierwsza powieść polskiego autora na naszym blogu i najbardziej kontrowersyjna. Opowiada o żydowskim chłopcu, który po wybuchu II wojny światowej trafia na wieś na kresach wschodnich. Rozpoczyna swoją tułaczkę w poszukiwaniu domu, gdzie mógłby za pracę przy gospodarstwie otrzymać nocleg i wyżywienie. Nie oczekuje miłości, jednie tylko zaspokojenie tych przyziemnych potrzeb fizycznych. Chłopiec spotyka się jednak z przemocą, okrucieństwem i bólem nie tylko skierowanym do jego osoby, ale również w stosunku do innych.
Kosiński pokazuje, iż nie potrzebna jest wojna, aby uczynić z ludzi zwyrodnialców znęcających się nad słabszymi, wystarczy niewiedza, ciemnota i zabobonność. Chłopi mieszkający na wsiach, które odwiedza bohater, sprawy międzyludzkie załatwiają przemocą, gwałtem lub poniżeniem. Czytając książkę nie wierzyłam, że ktoś odważył się opisać tak straszne i drastyczne sceny.
Malowany ptak został uznany za książkę "antypolską" i w konsekwencji czego, na premierę w Polsce czekał 24 lata po dokonanej już publikacji w 20 różnych językach.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...